Jsem si jist, že každý delegát, kterého Česká golfová federace poprvé vyslala na Tournament Administrators & Referees School (TARS) do magického St Andrews, měl od okamžiku nominace až do odevzdání vyplněného zkouškového archu pořádně nahnáno. Aby neudělal ostudu a aby důstojně reprezentoval český golf. Na snímku třináctý a čtrnáctý český rozhodčí s mezinárodní licencí R&A Ivo Pavlík a Jiří Milfajt.
Ani v našem případě to nebylo jiné. Mít možnost se účastnit TARS pořádaného R&A začátkem února přímo v St Andrews, byla pro nás oba velká čest a také odpovědnost, na kterou je třeba se řádně připravit. Přece jen, když mně Luboš Klikar – samozřejmě v žertu – při posledním Večeru českého golfu sdělil, ať se s méně než 90 procenty úspěšnosti nevracím, mírně mě zamrazilo.
Oba jsme začali s přípravou přibližně tři měsíce před seminářem, každý samostatně podle svých časových a jiných možností. Podle instrukcí dřívějších absolventů to mělo být postačující. Do konce roku všechno pořádně prostudovat (pravidla a rozhodnutí), pravidla se naučit prakticky zpaměti a od začátku nového roku už především opakovat a věnovat se přípravným testům, které jsme obdrželi od organizátora v precizně zpracované formě. Receptu jsme se v rámci možností drželi, a když nastal onen den „D“ – druhý únor 2015 – byli jsme připraveni vyrazit na cestu.
Seminář, kterého se účastnilo téměř 100 delegátů ze všech koutů světa, byl profesionálně připraven v krásném hotelu Fairmont St Andrews. Během čtyř dnů jsme se přiučili mnohému. Nejobávanější částí semináře – písemnou zkouškou – jsme v podstatě začínali, takže nervozita rychle opadla a následující praktické ukázky, videoanalýzy, přednášky a diskuze vedené s těmi nejpovolanějšími z oboru byly vskutku zážitkem.
V rámci semináře jsme získali množství teoretických poznatků týkajících se řízení soutěží, a to od přípravy hřiště a podmínek soutěže přes řešení zapeklitých situací, jako je například přerušování hry, až po témata, jakými jsou třeba výstroj nebo amatérský status. Zvláštní důraz byl kladen na dodržování tempa hry, což se zdá být celosvětovým problémem. Zajímavé byly postřehy z řízení European Tour, které nám prezentoval její hlavní rozhodčí. Zlatým hřebem semináře byly praktické demonstrace při řešení vybraných pravidlových situací.
Celý kurz byl zakončen slavnostní večeří v historické klubovně R&A v St Andrews. Návštěva prostoru, v němž se psaly dějiny golfu, byla opravdu silným zážitkem. A dobrá zpráva závěrem. Oba jsme přesně splnili „podmínku“ nastavenou Lubošem, takže jsme se mohli „vrátit“ – rovných 90 procent! – a ne, neopisovali jsme, dokonce jsme při testu každý seděli v jiné místnosti. Děkujeme ČGF za možnost být součástí TARS 2015!
Statistiky TARS 2015:
92 účastníků, uspělo 78, průměrná známka 74 procent.
Přehled českých rozhodčích s mezinárodní licencí R&A na konci roku 2014: Václav Janoušek, Dalibor Procházka, Jiří Kubelík, Michael Jon, Boleslav Bobčík, Luboš Klikar, Josef Slezák, David Jirků, Jiří Kaminský, Aleš Libecajt, Jiří Machka, Vítězslav Štrouf.
Text a foto: Jiří Milfajt s přispěním Ivo Pavlíka, www.cgf.cz
Ivoši gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci klubu! O cestě Ivoše, podmínkách účasti, dění při seminářích a zkouškách v kolébce golfu nás Ivoš bude informovat jeden večer v Týdnu golfu. Součástí bude i fotodokumentace. Termín upřesníme. Těšíme se na přátelské posezení, které se zcela jistě protáhne…